0539 239 60 60

info@sureyyateras.com

Rum Meyhanesi Kültürü Beyoğlu’ nda Devam Ediyor

Rum meyhaneleri

Meyhane denildiğinde akla ilk gelenler, arka fonda plaktan çalan eski bir şarkı, rakı ve meze olur. Daha çok hüzünlü bir hava hakimdir. Ancak Rum Meyhanesi denildiğinde, Rum ezgilerini taşıyan keyifli müzikler eşlik etmektedir rakı masasına kendine has mezeleriyle. Ege sahillerinin kendine özgü mezelerini bilmeyen yoktur. Bölgeye has yeme içme kültürünü hissettiren menülerle tam bir ziyafet şöleni yaşanır.

Özel soslarla tatlandırılan otlar, mevsiminde sunulan ve usulüne göre pişirilerek servis edilen balık türleri, deniz ürünleriyle birlikte Yunan ve Ermeni mutfağından da meze çeşitlerinin serpiştirildiği bir kültür zenginliğidir Rum meyhaneleri. Elbette meyhane kültürü ve rakı maması denildiğinde, olmazsa olmazlarından olanı ise muhabbettir. İşte asıl o zaman eğlencenin tadına varılır. İstanbul’ da pek çok yerde Rum Meyhanesi var. Hem Anadolu Yakası’ nda hem Avrupa Yakası’ nda eski tadını koruyan ve duruşundan ödün vermeyen mekanlara rastlamak mümkün. Müdavimleri olan pek çok Rum meyhanesi Beyoğlu sokaklarında hala ezgilerini çevreye dinletmeye devam ediyor.

Rum meyhanesi denildiğinde akla hangi mezeler gelir?

Rum meyhanesi denildiğinde akla öncelikli gelenler balık, deniz ürünleri ve taze otlardan yapılan mezeler gelir. Deniz börülcesi mevsimine göre ilk istenen mezelerdendir. Ancak öyle mezeler vardır ki belki de adını ilk defa duyanlar olacaktır. Hemen herkesin kendi damak tadına göre bir favori bulacağı birkaç Rum mezesi örneği vermek hiçte fena olmayacaktır. İlk Rum mezesi tanıtımı İstifno otu mezesiyle başlasın o zaman. Yabani bir pamuk bitkisi olan İstifno otu, yaz mevsimi dışında her mevsimde yetişen bir ottur.

Meze yapımında ise bu otun sadece yaprak kısımları kullanılır. Sunumunda da sızma zeytinyağı, bol limon ve tuzla harmanlanmış şekilde servis edilir. Sıradaki meze; Saganaki. Peynir ve salatalık malzemelerle yapılan bu mezede de sunumunda sızma zeytinyağı ve baharatlar kullanılarak servis edilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir